Podcast – jak zrobić i znaleźć słuchaczy

Zanim zmierzę się z video, chcę spróbować nagrywać podcasty. Po pierwsze: przygotowanie dobrego video wymaga dużo wprawy, po drugie: z audio łatwiej skorzystać. Robić video możecie się uczyć od Beth Krumbein). Zrobić dobre audio tzw. podcast jest chyba trochę prościej. Wiele osób podchodzi jednak bardzo profesjonalnie do sprawy. Jest kilka innych mniej profesjonalnych, ale też nie tak skomplikowanych opcji nagrywania dźwięku/video. 

Polski podcast i podcasterzy

podcastPodcast – według wikipedii –  to forma internetowej publikacji dźwiękowej lub filmowej, najczęściej w postaci regularnych odcinków, z zastosowaniem technologii RSS. Jeśli chcesz poznać genezę tego słowa i historię podcastingu, koniecznie przeczytaj ten artykuł: https://pl.wikipedia.org/wiki/Podcasting. W kwietniu 2016 już po raz drugi odbyła się konferencja polskich podcasterów „Polcaster”.

To świetne miejsce wymiany doświadczeń. Na tym 2. spotkaniu Wojciech Mech polecił fajny program do tworzenia i upowszechniania podcastów – spreaker – do tego za darmo: 1 odcinek do 30 minut, w miesiącu do 10 godzin. Po nagraniu można od razu na tzw. Profile zobaczyć ostatnie nagranie i pobrać je w mp3 lub kod do wgrania nagrania na stronę www np. w WordPressie.

Oto 2 print screeny, które pokazują, o czym piszę.

podcast spreaker_pobieranie_embedowanie podcast

Jest też również bezpłatny program Open Broadcaster Software i bez takich ograniczeń w czasie nagrywania na miesiąc, który można pobrać tutaj, potem trzeba doinstalować coś co się nazywa DirectX. I nie wszystkie komputery „dają radę” uruchomić ten program, bo on ma dość wysokie wymagania sprzętowe. Mój nie daje rady niestety, więc go nie przetestowałam jeszcze.

Dobrze jest też zajrzeć do dyktafonu w telefonie i sprawdzić jego możliwości. Wówczas będziecie mogli nagrywać podcasty, gdy tylko będziecie czuć natchnienie do tego.

Nie nagrywaj tylko dla siebie

Monopol na popularyzację podcastów ma póki co, mam wrażenie, Apple, ale mam dobrą wiadomość, nie musisz mieć sprzętu Apple, żeby dodać nagrania do iTunes, czyli programu odtwarzającego pliki audio i wideo firmy Apple Inc. ITunes jest zalecany przez producenta do obsługi odtwarzacza iPod, smartphone’a iPhone oraz tabletu iPad (istnieje alternatywne oprogramowanie do innych systemów operacyjnych, np. GNUpod, GTKPod). Na szczęście program ten jest darmowy i może być instalowany na systemach Windows i OS X, a wersje starsze niż 2.0.2 także na komputerach z Mac OS 9 i wcześniejszymi.

podcast

Aby posiadać dostęp do iTunes trzeba zainstalować aplikację i założyć konto. UWAGA: iTunes będzie wymagał podania numeru karty bankowej-kredytowej. Tak wygląda na przykład konto Ariadny Wiczling. Następnie załaduj podcast zrobiony w Spreaker i pobrany w mp3 na Twój komputer do Twojego konta na iTunes. Warto, bo tam jest dużo odbiorców. Choć w samym spreaker też są odbiorcy. Prosty poradnik, jak korzystać z iTunes, znajdziesz tutaj.

Następnie możesz wkleić nagranie do kodu html Twojej strony tzw. embedować je. W WordPressie trzeba jeszcze zainstalować wtyczkę np. Audio Player, sam plik mp3 załadować do galerii mediów jak obrazek, a następnie dodać w treści posta.

Podobny do iTunes jest Stitcher i pewnie jest jeszcze kilka innych miejsc o takim charakterze. Napiszcie proszę w komentarzu, z jakich innych miejsc korzystacie w poszukiwaniu podcastów.

Niezła satysfakcja – nagrać pierwsze próby audio i usłyszeć swój głos z komputera 😉 Na razie korzystam ze Spreakera. Wygląda i działa tam wszystko bardzo profesjonalnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *